Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Co roku 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Święto to ma na celu zwiększenie świadomości na temat prewencji i kontroli chorób jamy ustnej. Wg licznych badań regularne, staranne szczotkowanie może uchronić nas przed próchnicą, chorobami dziąseł, a także pomóc w zachowaniu dobrego ogólnego stanu zdrowia.

Realizując założenia kampanii „Polska mówi aaa…” Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Poznaniu przez cały tydzień aktywnie promowała akcję profilaktyczną oraz zachęcała do wzięcia udziału w finale przedsięwzięcia.

W miniony wtorek do wspólnej zabawy zaprosiliśmy 2 grupy przedszkolaków oraz wszystkie osoby zainteresowane wydarzeniem. Lekarze stażyści uczyli najmłodszych prawidłowej higieny jamy ustnej. W przerwach między konkursami, śpiewami i tańcami każdy miał okazję usiąść na fotelu stomatologicznym. Wykonano przeglądy, instruktaż higieny oraz demonstrację prawidłowego szczotkowania. Dzięki współpracy z lic.hig.dent. Pauliną Radomą z Instytutu Blend-a-med Oral-B, marką Aquafresh oraz Sensodyne chętne przedszkolaki mogły wyczyścić ząbki nowym modelem szczoteczki elektrycznej, wybarwić płytkę nazębną, ocenić efektywność zabiegów profilaktycznych. W nagrodę i na zachętę uczestnicy zabawy otrzymali dyplomy Dzielnego Pacjenta, kolorowanki, pasty do zębów i inne gadżety.

Dodatkowo wszystkim pacjentom, którzy tego dnia pojawili się na wizycie w naszej przychodni udzielono szczegółowych informacji na temat dbania o zdrowie jamy ustnej, zachęcano do szczotkowania za pomocą szczoteczki manualnej i elektrycznej, każdy też otrzymał prezent na koniec.

Pacjenci protetyczni tego dnia również nie zostali pominięci. Każdy został poinstruowany o konieczności dbania o higienę protez zębowych, w czym pomocny okazał się otrzymany podczas wizyty zestaw higieniczny.

W ciągu tygodnia w całym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 150 osób, z czego w samym finale około 80. Jesteśmy dumni z postępów naszych pacjentów i zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.